داده ورزان

گرایش معرفی اعضای تیم در طراحی وب

Meet The Team Trend

گرایش معرفی اعضای تیم

icon24

بستر پیدایش (Foundation Background)

امروزه که سایت‌های جدید با نرخی سرسام‌آور پدید می‌آیند و در بین آنها، حتی سایت‌های کلاه‌برداری و فیشینگ هم، غالباً از دیزاین هایی جذاب و قوی بهره‌مندند، به ابد به بازدیدکننده حق داد که به‌راحتی به یک کسب‌وکار اعتماد نکند. در چنین شرایطی، معرفی شفاف پرسنل یک کسب‌وکار با نمایش عکس و مشخصاتشان راه‌حلیساده و مؤثر برای جلب اعتماد کاربران جدید و مشتریان محتمل است. راهکاری که کم‌کم به یک‌ترند در طراحی وب بدل شده.

فلسفه فکری (Philosophy)

اگر آدم‌های پشت کسب‌وکار، به‌اندازه خود آن شرکت یا سازمان مهم باشند، خوب است که در صفحه درباره ما و یا معرفی پرسنل، یک‌یک نفرات معرفی شوند. صفحات معرفی تیم و یا پرسنل شرکت، ارزش‌افزوده کاربردی است برای هر صنعتی که تعاملات انسانی در آن پررنگ است. تکنیکی که باعث ارتباط شخصی و صمیمی مخاطب با سازمان می‌شود. معمولاً این صفحات را “Meet The Team” و یا “Our Team” و یا “Meet Our Staffنام‌گذاری می‌کنند.

آیا این ترند برای سایت شما مناسب است؟ (?Is It Suitable For You)

اینکه آیا این گرایش طراحی وب ، برای سایت شما به کار گرفته شود و موثر واثع شود ، بستگی به بررسی پیش نیازها و پاسخدهی به سوالات زیر دارد :

آیا برای طیف مخاطب مراجعه کننده به سایت شما ، آشنایی با آدم های پشت کسب و کار ارزش دارد؟

آیا در جلب بیشتر و بهتر اعتماد بازدیدکننده موثر خواهد بود؟

آیا ما قصد معرفی و افشای هویت پرسنل خود را داریم؟

آیا پرسنل ما تخصص ، ارزش ، شایستگی و اعتبار معرفی شدن روی سایت را دارند؟

آیا این معرفی شفاف ، تبعات احتمالی منفی برای کسب و کار ما در پی نخواهد داشت؟

آیا فرهنگ واقعی سازمانی ما و اخلاقیات کاری ما ، واقعا خوب و به تصویرکشیدنی است؟

آیا همکاران و پرسنل ما ،حس خوبی بابت معرفی شدن روی سایت شرکت/سازمان خواهند داشت؟

آیا استطاعت عکسبرداری و آپدیت این بخش همزمان با رفتن بعضی همکاران و آمدن پرسنل جدید را دارید؟

بایدها (Dos)

اما استفاده از تکنیک معرفی اعضا و نفرات پرسنل ، بایست با در نظر گرفتن نکات زیر باشد :

باید جذابیت را لحاظ کنید :

معرفی صرف پرسنل شما در قالبی رسمی ، نه تنها چندان خواندنی نیست بلکه ممکن است خسته کننده هم باشد. باید کمی جذابیت و زیبایی و افکت و گاهی طنز و شادابی چاشنی کار کنید.

باید نکاتی را در عکس دسته جمعی لحاظ کنید :

معمولا در صفحه ای مثل درباره ما یا گاهی در یکی از اسلایدهای اسلایدر اصلی و به ندرت در بک گراند صفحه اصلی ، از عکسی دسته جمعی از پرسنل استفاده می شود. عکسی که فراتر از آدم ها ، تصویری از برند شما بدست می دهد. اما از آنجا که مردم ، شخصیت کلی سازمان/شرکت را از روی همین عکس قضاوت خواهند کرد ، در عکس دسته جمعی باید به نکات زیر توجه داشته باشیم :

 • روابط پرسنل داخلی سازمان باهم ، میزان دوستی شان ، میزان صمیمیت و حس مثبت ایشان از هم و فرهنگ کار تیمی و مشارکتی ایشان از روی نزدیکی فیزیکی افراد به هم ، خم شدن زاویه بدن ، دست های فشرده شده و یا روی شانه هم قضاوت خواهد شد. البته افراط هم می تواند به رسمیت فضای کاری و گاهی اصل کاری بودن فضا لطمه بزند.
 • میزان نهادینه بودن آزادی و دموکراسی ، انتقاد پذیری مدیریت , بالا به پایین بودن و تحکمی بودن مدیریت و یا ساختار بدون سلسله مراتب تصمیم گیری را از محل قرارگیری مدیر تشکیلات در بین پرسنل قضاوت خواهند کرد.
 • نمای پس زمینه عکس هم مفاهیمی درباره محیط کار ، امکانات و تجهیزات ، دکوراسیون داخلی و محیط کاری را به ذهن مخاطب متبادر خواهد کرد.
 • نوع پوشش افراد ، رنگ لباس ها ، میزان آراستگی و نظافت و میزان رسمی بودن یا اسپرت بودن پوشش پرسنل ، می تواند پیام های متنوعی از صمیمیت ، جوانی ، انرژی و حتی اعتقادات و تفکرات افراد را بدست دهد همچنانکه می تواند گاهی مبین شلختگی ، بی عاری و باری به هر جهت بودن افراد تلقی شود.
 • و نهایتا میزان صداقت و شفافیت سازمان/شرکت از روی میزان واقعی بودن یا تصنعی بودن عکس قضاوت می شود. لذا چندان نباید این عکس را کارگردانی کرد بلکه باید اجازه داد اگر کسی در تمام عمرش با لبخند دیده نشده ، لزوما در این عکس وادار به لبخندی ساختگی نشود.

باید درباره سبک عکس اختصاصی هر فرد فکر کنید :

گاهی برای هر نفر یک صفحه شخصی هم در نظر گرفته می شود که نام و عکس پروفایل او از همه جا به این صفحه لینک می شود. در چنین صفحه ای :

 • عکسی بزرگتر و با کیفیت تر از همان فرد در بالای صفحه قرار می گیرد. این عکس ممکن است با کیفیت و بزرگ همان عکس پروفایل باشد و ممکن است عکسی به کل متفاوت از او باشد. گاهی این عکس بک گراند بالای صفحه اختصاصی فرد می شود. مثلاین نمونه.
 • گاهی این عکس همان فرد را اما در محیطی غیرکاری نمایش می دهد. همان فرد در یک پیک نیک تفریحی ، همان فرد در حال انجام کار مورد علاقه اش مثلا ماهیگیری ، همان فرد در جمع خانواده اش. این روش فوق العاده نسبت به فرد مذکور ، حسی صمیمی به بازدیدکننده می دهد. مثلاین نمونه.
 • در موارد نادری از ویدیویی کوتاه در بک گراند این صفحه به جای عکس بک گراند استفاده می شود. یا انیمیشنی کوتاه. یا افکت انیمیشنی که با نمایش عکسی متفاوت بعد از هاور ماوس روی عکس اتفاق می افتد. مثلاین نمونه.
 • همچنین در مواردی به جای عکس از آواتار افراد استفاده می شود. البته آواتار سازی برای همه تحت استاندارد یک سامانه آواتار سازی مثلاین نمونه.
 • و در مواردی هم به جای عکس یا آواتار از نقاشی پرتره فرد استفاده می شود. مثلاین نمونه.

باید در مورد نحوه ارائه اطلاعات کاملتر تصمیم بگیرید :

در حالیکه بعضی سایت ها به معرفی فهرستی از کارکنان اکتفا می کنند بعضی دیگر اطلاعات کامل تری از او را بعد از کلیک نمایش می دهند :

 • گاهی با کلیک یا هاور ماوس اطلاعات خلاصه باز شده و در همان صفحه , اطلاعات کاملتر نمایش داده می شود. مثلاین نمونه.
 • گاه با کلیک پنجره ای مودال با دگمه ضربدر برای بستن ، بعد از خاکستری کردن پس زمینه کلی صفحه ، روی همان صفحه باز می شود. مثلاین نمونه.
 • گاهی کلیک منجر به ترک صفحه فهرست و رفتن به صفحه اختصاصی آن شخص می شود. رویکردی که می تواند در پیدا شدن اسم آن فرد هنگام سرچ در موتورهای جستجو ، تحت سایت سازمان/شرکت هم موثر واقع شود. مثلاین نمونه.

باید در نمای معرفی اختصاصی فرد ، اطلاعاتی کاملتر از او بدست دهید :

اگر اطلاعات کامل تری از نام و عکس مخاطب در صفحه اختصاصی او ارائه نشود ، اصل صفحه اختصاصی لزوم خود را از دست خواهد داد.

 • معمولا در چنین صفحه ای پاراگرافی درباره این فرد ، به قلم خود او یا به قلم دانای کلی که همکار اوست درباره روحیات و خلقیات و محاسنش بدست داده می شود. بسته به اینکه او یک مدیر است یا یک دانشمند محقق یا یک پزشک متخصص یا یک مهندس چیره دست ، ممکن است بدست دادن سوابق شغلی او ، تحقیقات و کتاب ها و مقالاتش و یا شرح تخصص های او و یا رزومه ای از پروژه هایش مفید و اعتبارافزا باشد.
 • ممکن است بدست دادن اطلاعاتی تیتر وار مثل سال ورود او به شرکت/سازمان ، سمت او ، سن وسال او و … خالی از لطف نیاشد.
 • اگر فرد مذکور مشارکت محتوایی در بروزرسانی مطالب ، اخبار یا مقالاتی روی سایت دارد گاهی عناوین آخرین نوشته های او را در این صفحه در دسترس قرار می دهند و یا حتی آر اس اس یا فید وی را نمایش می دهند البته به شرطی که حجم آپدیت ها و ارزش محتوایش آنقدر باشد که واقعا کسانی بخواهند صرفا مشترک مطالب او شوند.

باید در صفحه اختصاصی فرد ، راهی برای تماس با او تدارک ببینید :

بسته به سیاست گذاری سازمان و اینکه ارتباط گیری مستقیم و بی واسطه مخاطبین بازدیدکننده با پرسنلش را برمی تابد یا خیر راهکارهای زیر قابل اجرا خواهد بود

 • اطلاعات تماس آن فرد ، ایمیل سازمانی یا شخصی او ، شماره تماس ثابت و احیانا داخلی او همه بصورت کلیک خود و قابل Dial
 • لینک دهی به صفحات شخصی وی در شبکه های اجتماعی خصوصا فیس بوک ، توییتر و لینکداین. اما لینک دهی به شبکه های اجتماعی شخصی تر نظیر اینستاگرام ، پین ترست و تلگرام بصورت معمول پیشنهاد نمی شود. لینک دهی به شبکه های اجتماعی معمولا در اشکالی دایره ای یا مربعی متحدالشکل با آیکون و رنگ اختصاصی آن شبکه اجتماعی است.
 • گاهی بعضی پرسنل سایت اختصاصی یا وبلاگ شخصی دارند. لینک دهی به آن معمولا در صورتی است که در سایت مذکور نوشته ای در تضاد با سیاست های سایت منتشر نشود. گرچه سازمان/شرکت می تواند در مورد پرسنل خود آزاداندیش تر از چنین سخت گیری هایی باشد.
 • فرمی ساده ، تدارک دیده می شود که سابمیت آن ، روی آن فرد خاص است و به وی ایمیل و پیامک می شود تا بازدیدکنندگان بتوانند با وی ارتباط برقرار کنند.

باید درباره معرفی چه رده یا تعداد از پرسنل ، بیندیشید :

بعضی سازمان ها بیش از چندین هزار نفر کارمند و پرسنل و کارگر دارند و بعضی تشکیلات تنها از یک ، دو یا سه نفر پرسنل تشیکل شده است. معمولا رویکرد در این مورد چنین است که :

 • در سازمان های واقعا کوچک ممکن است تعداد اندک پرسنل که هریک با حفظ سمت چندین عنوان کاری را بدوش می کشند چندان اعتباربخش محسوب نشود. در حالیکه در مورد تشکیلات چابک و سودآور دیگری ، همین کم بودن تعداد آدم های گرداننده می تواند افتخاری مثال زدنی باشد.
 • در سازمان هایی با تعداد نیروی خیلی زیاد معرفی ده ها نفر در سایت معمول و جالب و در گنجایش حوصله کاربر نیست. اما ممکن است در جایی دیگر بیانگر تعداد زیاد و اعتبار قابل توجه سازمان باشد. می توان با استفاده از فیلترینگ ، هم تعداد زیاد و هم نمایش اندک را ترکیب کرد مثلاین نمونه.
 • در بعضی سازمان ها به معرفی مدیران ارشد و یا مدیران ارشد و میانی اکتفا می شود. خوب است اگر به روحیه آبدارچی که نقشی انصافا اساسی دارد ، لطمه وارد نشود!

باید همخوانی و Consistency را در عین تمایز ، لحاظ کنید :

همچنین می بایست علاوه بر سایز یکسان عکس ها ، نوعی همخوانی و اتحاد سبک و ثبات مدل یا Consistency در عکسبرداری و نمایش تصاویر پرسنل روی سایت وجود داشته باشد تا نشان دهد ایشان عضو یک مجموعه اند. در عین حالی که هریک بتوانند شخصیت و روحیات خود را هم به نحوی متمایز با بقیه بروز دهند. نوعی تعادل بین همخوانی سازمانی و فردیت مستقل:

 • گاهی کافیست بک گراند همه یکی باشد. اما با اشاره ماوس هر کدام ادای به خصوصی در بیاورند. مثلاین نمونه.
 • گاهی کافیست همه مستقیما به دوربین نگاه کنند و لبخند بزنند. اما هر یک با پوشش مختصص خود. مثلاین نمونه.
 • گاهی کافیست همه عکس ها سیاه سفید باشند. اما هر یک در مکان و حالت سر دلخواه خود. مثلاین نمونه.
 • گاهی کافیست عکس همه دایره ای شکل باشد. اما هر یک در عکس شخصی منتخب خود. مثلاین نمونه.
 • گاهی کافیست همه مثل مجسمه یا عروسک به نظر برسند. اما هر یک با ژست مخصوص به خود. مثلاین نمونه.
 • گاهی کافیست همه در یک دکوراسیون عکس بگیرند. اما با پوشش و فیگور مخصوص به خود. مثلاین نمونه.

نبایدها (Donts)

نباید نسبت به مسایل امنیتی بی عنایت باشید :

در انتشار هرگونه تصویر از فضای داخلی شرکت و عکس های پرسنل ، ممکن است در سازمان شما ، لازم باشد لحاظ بعضی پارامترهای امنیتی را بنمایید!

نباید این بخش را بدون بروزرسانی تصور کنید :

پرسنل و کارمندان و حتی مدیران یک سازمان یا شرکت همیشه ثابت نیستند و ممکن است عده ای بیایند و عده ای بروند. باید درباره بازنشست شدگان ، اخراج شدگان , متوفیان ، استعفادهندگان و همچنین تازه واردان استراتژی اندیشید. همچنین در استایلی که برای عکسبردای و وبمستری ورود داده این بخش لازم است باید لحاظ امکان و هزینه تکرار عکسبرداری و حفظ استاندارد متحدالشکل را کرد. مثلا دراین نمونهپیداست Aaron Fischer ، بعدا به این تشکیلات پیوسته و عکسش در این صفحه بلحاظ بک گراند، با بقیه تفاوت می کند!

نباید پرسنل را وادار به آنچه نمی خواهند کنید :

تحمیل یک سبک خاص غیرطبیعی به پرسنل ، نتیجه مطلوبی بدست نخواهد داد. ماننداین نمونه.

نباید نسبت به تفاوت های فرهنگی بی توجهی کنید :

تفاوت های فرهنگی را در نظر بگیرید مثلا در ذهن تصور کنید شما هم بخواهید در ایرانمانند آنچه سایت معروف kickstarter انجام داده است, در صفحه معرفی تیم تان ، سگ های خانگی که همکاران با خود به شرکت می آورند را هم در کنار همکاران ، معرفی کنید!

نباید در معرفی یک شخص قلم فرسایی کنید :

در صفحه معرفی شخص از قلم فرسایی و ارائه توضیحات غیرضرور که کسی علاقه مند به خواندنش نیست اجتناب کنید.

نباید برای رئیس پارتی بازی کنید :

سطح بندی پرسنل در یک نما طوری که عکس کسی به خاطر پست سازمانی بالاتر وی ، بزرگتر یا بالاتر از عکس زیردستان نمایش داده شود ، حس مطلوبی به مخاطب نمی دهد. اما لزومی هم ندارد همیشه عکس ها هم اندازه باشند. مثلاین نمونه.

نباید مرسومات صنعت کاری خود را نقض کنید :

باید به آنچه معمول صنعت کاری و مرسوم سایت رقباست هم توجه کرد. قطعا آنچه مناسب معرفی هنرمندان طراح لباس یا بازیگران یک تئاتر است مناسب معرفی مشاوران مالی یک موسسه سرمایه گذاری یا وکلای حقوقی نیست! گاهی اجرای غلط صفحه معرفی پرسنل ، به مراتب بدتر از کار نکردن آن ، می تواند به کسب و کار لطمه بزند و آن را غیرحرفه ای نشان دهد.

نباید در دادن افکت های جالب افراط کنید :

دراین نمونهجالب ، همه پرسنل با حرکات سر خود ماوس شما را دنبال می کنند! بازی سرگرم کننده ای است! اما ممکن است اصل موضوع معرفی تیم را تحت الشعاع قرار دهد.

هزینه تولید محتوا (Content Creation Cost)

عکسبرداری متحد الشکل جذاب با کیفیت بالا و رنگ های طبیعی و حس هنری کار هر کسی نیست و هم طبع لازم دارد هم تخصص و هم ابزار حرفه ای. لذا می بایست در انتخاب سبک دلخواه ، توانایی تولید محتوا و عکسبرداری خود را هم در نظر بگیرید. اما در کل می توان گفت سعی شود عکس ها ضمن دارا بودن کیفیت لازم برای نمایش در مرورگر و در موبایل و تبلت اما حجمی مناسب برای تعادل سرعت لود داشته باشند.

منابع آموزشی (Educational Resorces)

• دوره آموزشی عکاسی تجاری و عکاسی از مدیران و پرسنل شرکت ها شرکتی به زبان انگلیسی روان

Posted in

احمد ربیعی

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم