تنظیم یک استراتژی موفق بازاریابی اینترنتی در صنایع و کارخانجات

راه‌های بازاریابی زیادی وجود دارد. اما بهتر است بسته به بودجه خود، راهی را انتخاب کنید که نتایج ملموسی به‌دنبال داشته باشد. خبر خوب این است که این کار آنقدرها هم سخت نیست!

استراتژی بازاریابی اینترنتی صنایع

استراتژی بازاریابی اینترنتی صنایع

با پیمودن این هفت مرحله می‌توانید استراتژی بازاریابی مناسبی انتخاب کنید:

 1. گام اول: تعیین کنید هدف شما از بازاریابی چیست؟

بهتر است از خود بپرسید می‌خواهید بعد از  ۸ تا ۱۲ ماه به چه چیزی دست پیدا کنید؟ سعی کنید پاسخ شما کلی نباشد. مثلا اینکه “نسبت به بازار اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم” یا “فروش بیشتری داشته باشیم”. بعد از ۳ یا ۵ سال چطور؟

اگر بدانید چه می‌خواهید، می‌توانید یک پلن موفق بازاریابی طراحی کنید.

به جای اینکه همه اهداف خودتان را در یک سال بچپانید بهتر است یک فرصت دوساله در نظر بگیرید.

 1. گام دوم : مخاطبان و مشتریان‌تان را دقیق بشناسید.

چه چیز جدیدی می‌توانید به مخاطب خود بدهید؟ سعی کنید مشتریان خود را درک کنید. باید نسبت به نیازهای مشتری حساسیت نشان دهید. با آنچه که باعث رنجش مشتری می‌شود همدلانه برخورد کنید. این کار باعث می‌شود تمرکز شما بر مشتری باشد نه محصول‌تان. وقتی که مشتری بالقوه بفهمد که شناخت خوبی از او دارید، تبلیغات شما بهتر اثر می‌گذارد.

 1. گام سوم: فضای رقابت موجود در بازار را تحلیل کنید.

فرض می‌کنیم مزایای شما نسبت به رقبا کیفیت خوب‌تان باشد. یا اینکه در زمان مناسب و با قیمت رقابتی کالای خود را عرضه می‌کنید.

به این سوالات پاسخ دهید:

 • چه تفاوت‌های دیگری با رقبا دارید؟ از مشتریان فعلی خود بپرسید چرا شما را انتخاب کرده‌اند. روش‌های مختلف پاسخگویی به نیاز مشتریان را امتحان کنید.
 • آیا همه آنچه برای تحویل محصول لازم است انجام می‌دهید؟ مثلا اینکه روزهای تعطیل هم ارائه خدمات کنید! آیا برای کالای خودتان خدمات ارزش افزوده‌ای دارید؟
 • ۵ تا ۱۰ مزیت رقابتی خود را لیست کنید و به دنبال برتری‌هایی باشید که شانس بیشتری برای فروش به شما می‌دهد.

این لیست را درست کنید و بعد خودتان را جای مشتری بگذارید و دو سوال ساده بپرسید:

 1. آخرش که چی؟
 2. به چه درد من می خوره ؟

این سوالات را صادقانه از نگاه مشتری پاسخ دهید.

تحلیل قیمت کنید. قیمت‌تان را با رقبا مقایسه نمایید. موقعیت‌سنجی را هم فراموش نکنید تا بفهمید کجای بازار هستید. خیلی از معامله‌ها با قیمت‌های پایینی انجام می‌شود اما هرکسی هم مشتری شما نیست! پس ناراحت نباشید که قیمت بالاتری نسبت به عرف بازار دارید. البته باید حتما پاسخ قانع‌کنده‌ای داشته باشید که چرا شما گرانترید.

یکی از مشتریان ما می‌گفت که “همه شماها مثل همید“. وقتی عمیق‌تر بررسی کردیم نقاط تمایزی را کشف کردیم که ما را در بخش خاصی از بازار متمایز می‌کرد. شاید شما در تمام طیف بازار نفر اول نباشید ولی حتما برای بخشی از آن حرف‌هایی برای گفتن دارید. ببینید این بخش در کسب‌وکار شما کجاست.

 1. گام چهارم : تعیین کنید برای فروش و بازاریابی چه روش‌های دارید.

وقتی درباره مشتریان بالقوه مطالعه کردید باید بدانید که مشتریان شما از کجا اطلاعات به‌دست می‌آورند. چالش‌های اصلی این مشتریان در چیست. بعد می‌توانید بهترین روش‌ها را برای رسیدن به مشتریان هدف طرح‌ریزی کنید.

کلید موفقیت در یکپارچه‌سازی است . مطمئن شوید که همه چیز باهم خوب کار می‌کنند. یک پیغام تجاری قوی دارید و همه چیز را با اعدا و ارقام محاسبه و سنجش می‌کنید.

روش‌های آنلاین حداقل این چندمورد را پوشش دهد:

 • وب سایت ریسپانسیو داشته باشید.
 • روی سئوی سایت کار کنید.
 • با رسانه‌های معروف (سایت‌های معروف) همکاری کنید.
 • بازاریابی مبتنی بر محتوا انجام دهید.
 • کمپین‌های ارسال ایمیل داشته باشید.
 • بروشور و کاتالوگ محصولات را آنلاین کنید.
بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی

 1. گام پنجم : بودجه بازاریابی و هزینه‌ها را مشخص کنید.

هزینه هر روش را در بیاورید. اگر هزینه انجام تمام روش‌ها از بودجه شما فراتر رفت، تعیین کنید که با بودجه فعلی چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید و چه کارهایی را باید برای سال بعد بگذارید. یک تقویم بازاریابی داشته باشید که به شما بگوید چه وقتی مناسب برای آغاز یک روش بازاریابی است.

 1. گام ششم : کور حرکت نکنید! همه چیز را بسنجید.

نقشه استراتژیک بازاریابی باید قابل اندازه‌گیری باشد. اگر نمی‌توانید آن را بسنجید به آن فکر نکنید. خوشبختانه بیشتر روش‌ها قابل اندازه گیری هستند.

مثال:

ارسال ایمیل: چقدر بازدیدکننده را به صفحات فرود (لندینگ پیج) ما هدایت کرده؟ چند بازدیدکننده ایمیل‌شان را در خبرنامه سایت صبت کرده‌اند تا ب از رویدادها و تخفیفات ما باخبر شوند؟

طراحی سایت صنعتی: آیا آمار بازدید موثر و مرتبط ما پیشرفت داشته؟ چند نفر از بخش جدید سایت با نام روزنامه دیجیتال بازدید کرده‌اند؟ (این‌کار با تنظیم گوگل آنالایتیکز قابل انجام است.)

رتبه در گوگل: برای هر کلمه‌کلیدی چه جایگاهی پیدا کرده‌ایم؟

تبلیغات آنلاین: نرخ تبدیل هر کمپین تبلیغاتی چقدر بوده است؟

 1. گام هفتم: صبور باشید.

بازاریابی زمان می‌برد. اما اگر درست عمل کنید، در نهایت نتایج آن‌را می‌بینید. به یاد داشته باشید که موفقیت زائیده موفقیت است. هر موفقیت با خودش موفقیت‌های بیشتری به همراه دارد.

روح الله ربیعی